Frankfurti leves

Frankfurti leves: A klasszikus recept és variációi

Receptek

A frankfurti leves az egyik legnépszerűbb magyar leves, amely egyszerű hozzávalókból készül, mégis gazdag ízvilágot kínál. Bár eredetileg német eredetű, Magyarországon is meghonosodott, és sok háztartás kedvelt fogásává vált. A frankfurti leves egyik titka a füstölt virsli és a kellemesen fűszeres kelkáposzta kombinációjában rejlik. Ebben a cikkben bemutatjuk az eredeti frankfurti leves receptet, valamint néhány izgalmas variációt is.

Hozzávalók az eredeti frankfurti leveshez

  • 500 g kelkáposzta
  • 2 db sárgarépa
  • 1 db fehérrépa
  • 2 db közepes burgonya
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 300 g füstölt virsli
  • 1 evőkanál olaj vagy zsír
  • 1 evőkanál liszt (a rántáshoz)
  • 1 teáskanál pirospaprika
  • 1 teáskanál majoránna
  • 1 teáskanál őrölt kömény
  • 1,5 l víz vagy alaplé
  • Só és bors ízlés szerint
  • 150 ml tejföl

Frankfurti leves elkészítése lépésről lépésre

Zöldségek előkészítése

A kelkáposztát csíkokra vágjuk, a sárgarépát és fehérrépát karikára szeleteljük, a burgonyát pedig kisebb kockákra vágjuk. A fokhagymát apróra vágjuk vagy lereszeljük.

A leves alapjának elkészítése

Egy nagyobb lábosban felhevítjük az olajat vagy zsírt, majd hozzáadjuk a lisztet, és világos rántást készítünk. A tűzről levéve belekeverjük a pirospaprikát, majd azonnal felöntjük a vízzel vagy alaplével, hogy ne égjen meg a paprika.

A leveshez adjuk a sárgarépát, fehérrépát és burgonyát, majd megszórjuk majoránnával és köménnyel. Sózzuk, borsozzuk, és közepes lángon főzzük, amíg a zöldségek félig megpuhulnak.

Kelkáposzta és virsli hozzáadása

A csíkokra vágott kelkáposztát a leveshez adjuk, és további 10 percig főzzük, amíg megpuhul. A virslit karikákra vágjuk, és a leveshez adjuk, majd néhány percig főzzük, hogy az ízek összeérjenek.

Tejfölös habarás és tálalás

A tejfölt egy kisebb tálban simára keverjük egy merőkanál forró levessel, majd folyamatos keverés mellett visszaöntjük a levesbe. Pár percig alacsony hőfokon főzzük, majd levesszük a tűzről.

A kész frankfurti levest friss kenyérrel vagy pirítóssal tálaljuk.

Frankfurti leves variációi

Diétás frankfurti leves Ha könnyedebb változatot szeretnénk készíteni, a rántást elhagyhatjuk, és sűrítés helyett több burgonyát adhatunk a leveshez. A tejfölt natúr joghurtra is cserélhetjük.

Gluténmentes frankfurti leves A hagyományos liszt helyett gluténmentes lisztet vagy keményítőt használhatunk a sűrítéshez. Emellett érdemes megnézni, hogy a választott virsli tartalmaz-e glutént.

Vegetáriánus frankfurti leves A virslit elhagyva és több zöldséggel (pl. csicseriborsóval vagy gombával) helyettesítve finom húsmentes változatot is készíthetünk.

Extra fűszeres frankfurti leves Ha intenzívebb ízekre vágyunk, adhatunk hozzá egy kis chilipaprikát, füstölt pirospaprikát vagy fokhagymás fűszervajat a főzés végén.

Tippek a tökéletes frankfurti leveshez

Minőségi virsli – Érdemes jó minőségű füstölt virslit választani, mert ez adja meg a leves jellegzetes ízét. ✔ Friss fűszerek – A frissen őrölt kömény és a házi majoránna sokat javíthat az ízeken. ✔ Előre elkészíthető – A frankfurti leves másnap még finomabb, mert az ízek jobban összeérnek. ✔ Tejfölös habarás – Fontos, hogy a tejfölt mindig előzetesen keverjük el egy kevés forró levessel, hogy ne csapódjon ki a levesben.

A frankfurti leves egy egyszerű, mégis laktató és ízletes fogás, amelyet könnyen elkészíthetünk otthon. A klasszikus változat mellett számos alternatívát is kipróbálhatunk, így mindenki megtalálhatja a saját ízlésének megfelelő verziót. Akár egy gyors hétköznapi ebédként, akár egy tartalmas vacsoraként is tökéletes választás lehet.